Navštivte Finsko

Skandinávie zůstává oblastí pro nezávislé cestování zaslíbenou. Láká na nádhernou přírodu, bezpečí, pohostinnost a vzhledem k velkým rozměrům také pocit mnohem větší svobody. Tedy alespoň my jsme se tam tak vždy cítili. Ačkoliv doporučit můžeme s klidným svědomím všechny tři země na Skandinávském poloostrově, dnes vás zveme do Finska, země (mnohem více než jen) tisíců jezer.

Do Finska přes Estonsko

Do Finska můžete autem přijet bez neobvyklých omezení tak, jako do jiných turisticky oblíbenějších (což je velká škoda) zemí. Mezinárodní řidičák potřeba není. Úřední ověření povolení k užívání auta, které není vaše, však ano (byť v reálu se kontroluje zřídkakdy). Bezproblémový je také dovolenkový „import“ karavanu. Pojedete přes Polsko, kde kilometry ubíhají velmi rychle, a to i díky povolené stočtyřicítce na dálnici (nicméně při cestování obytňákem doporučujeme zejména při silnějším bočním větru pomalejší jízdu). A dále zamíříte přes Pobaltí do estonského Tallinu, kde se nalodíte na trajekt směřující do Helsinek. Cesta do Finska je poměrně dlouhá. Při jízdě osobním autem s více řidiči je teoreticky možné ji zvládnout na jeden zátah. Při jízdě s větším a těžším obytňákem ale rozhodně doporučujeme alespoň jednu pauzu s noclehem. Zda to bude už v litevském Kaunasu, v Rize anebo až v Tallinu, je na vás. Pauzu si ale určitě udělejte. Počítejte s tím, že cesta obytňákem do Helsinek zabere minimálně nějakých 20 hodin (včetně plavby) a další alespoň dvě až tři hodiny budou potřeba na cestu do oblasti nekonečných jezer.

Alternativou je také cesta přes Dánsko a Švédsko. Nicméně ta je podstatně delší a finančně náročnější. A v podstatě má smysl jen tehdy, pokud zamýšlíte zkombinovat pobyt ve Švédsku a Finsku do jedné dovolené. Každopádně cesta lodí z Estonska do Švédska trvá příjemné dvě hodinky, což je dostatečně dlouho na to, aby měli děti parádní zážitek, ale ne tak dlouho, aby si dospělí museli lámat hlavu, zda si třeba nepřikoupit kajutu.

Trajekty vyráží v obou směrech 8krát denně, první v 7:30 ráno a poslední ve 23:30 v noci.

Jde to i „na divoko“, ale spíše doporučujeme kempy

Tak bezva. Právě jste dorazili do finské jezerní oblasti, která je mimochodem zhruba tak velká jako Česká republika. Skandinávie je všeobecně obrovská (na evropské poměry) a řídce osídlená, takže se nemusíte příliš snažit, a i během hlavní sezony leckdy celý den nenarazíte na živou (lidskou) duši. Jde zároveň o jedno z mála míst v Evropě, kde může člověk bez obav kempovat takříkajíc „na divoko“. Nutno nicméně dodat, že zatímco v Norsku se wild camping z pohledu legislativy neřeší vůbec (a je tedy legální, pokud se utáboříte alespoň 150 m od zástavby, silnice apod.), ve Finsku se pouze neřeší. Tzn. je oficiálně zakázán, nicméně pokud na sebe nebudete upozorňovat a dodržíte podobnou vzdálenost, je pravděpodobnost dostaveníčka s policií velice nízká. I přesto ale spíše doporučujeme autokempy. Ty jsou všeobecně čisté, upravené a za rozumnou cenu (byť je pravda, že Finsko je poměrně drahá země). V celé zemi je jich asi 350, takže je rozhodně z čeho vybírat.

Savonlinna – nejkrásnější město Finska?

Cestovatelský server Lonely Planet město Savonlinna označil za nejpůvabnější v celém Finsku. Jistě, půvab se těžko měří. Navíc každému se líbí něco jiného. My ale s Lonely Planet souhlasíme. Každopádně dominantou města je hrad Olavinlinna z 15. století, který aktuálně slouží jako dějiště renomovaného operního festivalu. Ten se letos koná od 8.7. až do 3.8. a lístky jsou stále (k 16.5.) k dispozici. Pokud opera není vaším šálkem kávy, můžete si tu svoji oblíbenou vychutnat v některé z mnoha místních kaváren. Třeba v centru města, kde se nachází, mimo jiné, kotviště jachet a lodiček. Ano, je to překvapivé, ale zcela pochopitelné, když vezmeme v potaz, že se Savonlinna se svými 36 000 obyvateli rozprostírá na několik ostrovech. Ve městě najdete také řadu pohyblivých mostů, které dost možná uvidíte v akci.

Savonlinna je bez pochyby krásná. I parádní na ní je i to, že stačí pár minut jízdy a jste obklopeni čistou a nekonečnou přírodou, jejíž krásy můžete absorbovat týdny a týdny a pořád nebudete mít dost. Přesvědčíte se, že označení „země tisíců jezer“ je pro Finsko více než příhodná.

Dovolená ve vyhřívaném teepee

Famózním zážitkem (nejen) pro děti může být pobyt v teepee stanech, což jsou tradiční obydlí, v nichž v minulosti bydleli kočovní pastevci sobů. V tomto případě jde nicméně o neobvyklá a luxusně vybavená ubytovací zařízení nacházející se na soukromých místech uprostřed panenské přírody v divokém Laponsku na severu Finska (Laponsko začíná zhruba tam, kde končí Botnický záliv). Do oblasti jezer a klidně až do Laponska se dostanete obytným autem, které vám rádi a za skvělých podmínek zapůjčíme. Pokud byste se rozhodli pro pobyt v Teepee Wilderness Camp, postrádá obytňák smysl a vystačíte si s běžným osobákem. Případně, pojedete-li ve skupině třeba šesti osob (nebo klidně i 8), doporučujeme zvážit možnost využití minibusu. Za palivo, dálniční známky, trajekt, parkování atd. tak platíte jen jednou. A i přesto si můžete užívat komfortu a prostoru, které tato vozidla nabízí.

Užijte si dovolenu naplno. Rezervujte si obytný vůz již nyní.

Máte dotaz? Neváhejte a kontakujte nás.